MUZYKOTERAPIA


Jest dziedziną, która poprawia funkcjonowanie osób poprzez muzykę lub jej elementy, wpływa również na poprawę kontaktów interpersonalnych. Ta forma terapii może być w łatwy sposób łączona z innymi technikami arteterapii. Już w starożytności Platon uważał, że muzykoterapia dobrze wpływa na osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Cele muzykoterapii:
  • usprawnianie funkcji poznawczych,
  • doskonalenie funkcji pamięciowych,
  • regulacja procesów psychicznych.

Zajęcia muzykoterapeutyczne składają się z: postrzegania muzyki, gry na instrumentach oraz śpiewu. Muzyka jest środkiem terapeutycznym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Może wyciszać osoby nadpobudliwe, czy pobudzać apatyczne. Dla większości osób słuchanie muzyki to przyjemność i poczucie odprężenia. Można wtedy zapomnieć o wszystkich problemach, a nawet pozbyć się zmęczenia. Poprzez śpiewanie, czy granie ćwiczy się prawidłowe sposoby oddychania. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną uczęszczając na zajęcia muzykoterapii pracują nad rozwojem motoryki małej i dużej, stymulacją zmysłów, pamięcią, koncentracją, zwiększeniem samooceny, wzmacnianiem umiejętności planowania, pomaga wyrazić siebie oraz ulepszeniem kontaktów i komunikacji z innymi ludźmi.


Źródło:
  • Borowska-Beszta B., (2008), Echa ekspresji: kulturoterapia w andragogice specjalnej, Oficyna Wydawnicza ,,Impuls”, 2008.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz