SOCJOTERAPIA

SOCJOTERAPIA


   1. Czym jest socjoterapia?

Socjoterapia ( terapia społeczna) jest rodzajem terapii 
zajęciowej dedykowanej osobom, które – z różnych przyczyn – nie radzą sobie w kontaktach społecznych. Uczestnictwo w zajęciach jest szansą na zyskanie umiejętności, które ułatwiają efektywne funkcjonowanie w grupie.

Kiedyś terapia społeczna stanowiła narzędzie psychiatrii, obejmowała ona działania, które miały zapobiec społecznemu wyizolowaniu osoby chorej lub służyć ponownemu włączeniu jej do życia w społeczeństwie.
Obecnie socjoterapia jest powszechnie stosowaną metodą wykorzystywaną w pracy z osobami, które mają trudności z funkcjonowaniem w grupach społecznych.




2Dla kogo przeznaczona jest socjoterapia?

Zajęcia socjoterapeutyczne przeznaczone są przede wszystkim dla osób:
  •          chorych psychicznie,
  •          cierpiących na zaburzenia osobowości, nerwice,
  •          walczących z uzależnieniami,
  •          niepełnosprawnych fizycznie,
  •          borykających się z problemami życiowymi

Socjoterapia ukierunkowana powinna być na korektę zachowań niepożądanych, naukę norm i postaw, które umożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie tych osób.



33. Na czym polegają zajęcia z socjoterapii?

Zajęcia socjoterapeutyczne mają grupowy i ustrukturalizowany charakter. Każde spotkanie ma cel szczegółowy, a ich połączenie powinno stanowić spójną całość. Zajęcia mają określoną formę i strukturę wpisującą się w stosowaną technikę, np. zabawę, naukę umiejętności społecznych, trening samoobsługi czy trening umiejętności zawodowych. Na pierwszym etapie istotnym elementem jest proces tworzenia grupy, skoncentrowany na ustaleniu obowiązujących norm, oraz budowanie atmosfery akceptacji i zaufania. Właściwe etapy pracy z grupą są skoncentrowane na realizacji poszczególnych celów cząstkowych wpisujących się w długofalowy program pracy z daną zbiorowością. Ostatnim etapem jest przygotowanie uczestników do wygaśnięcia grupy, a także poradzenia sobie z pojawiającymi się emocjami i dzielenia się nabytymi umiejętnościami oraz udzielenie informacji zwrotnej związanej z obecnością i aktywnością w ramach danej grupy.


W socjoterapii jako metodzie terapii zajęciowej wyróżnia się następujące techniki:
  • ludoterapię,
  • trening samoobsługi,
  • trening umiejętności społecznych
  • rekreację




Źródło:
https://zdrowie.tvn.pl/a/socjoterapia-w-pracy-z-dziecmi-i-mlodzieza-cele-metody-korzysci  
https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/terapia-zajeciowa/118024,socjoterapia
http://www.spwlodowice.szkolnastrona.pl/index.php?p=m&idg=zt,289

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz